Как да стартирам компютъра?

×

Message d'état

If you have any questions about this page or if you find any errors, please write a message to the support wall and a Labdoo volunteer will help resolve it. Thank you for helping to improve our wiki pages.

Потребителски профили, начин на употреба

Ubuntu е предварително инсталиран на компютрите Labdoo (xx.04 LTS, xx = 2018, 2020 и т.н.) и обикновено има три потребителски профила.

student: е стандартен профил за всички потребители/ученици. Потребителят "студент" няма администраторски права и не може да повреди системата. Паролата му е labdoo (всяко училище/проект може да реши за себе си дали да промени тази парола).

guest: не се нуждае от парола; всички вписвания и промени се изтриват автоматично след излизане от системата.

labdoo: този потребителски профил е администратор ("суперпотребител"). През този профил лесно може да се повреди системата, за това се изискват добри познания в областта на информационните технологии! Препоръчваме само за учителите и опитните потребители. Паролата на администратора е labdooadmin.

Символите на паролата се виждат на клавиатурата на компютъра (латински букви). Ако паролата съдържа букви, различни от латинските, съществува риск да не можете да влезете в системата.

Важно: Подредбата на клавиатурата може да се промени ръчно по време на влизане в системата (вж. по-долу). Системната настройка на клавиатурната подредба може да се промени чрез /etc/default/keyboard. Labdoo препоръчва клавиатурната подредба на доставения компютър да не се променя като се запази системения файл (WYSIWYG).

Регистрация (Вход),
Избор на потребител
Login Screen
Auswahl User
Превключвател
Десктоп

Превключвател
Език на потребителя
(след влизане в системата)

Превключвател
Подредба на клавиатурата

Настройки за
за хора с проблеми със зрението
(по избор)


Щракнете върху "изображението на екрана",
което може да смените (от 20.04 LTS)
Login Screen
Избор на десктоп изображение Login Screen
Десктоп изображение "Familiar" (MATE, като 18.04 LTS) Login Screen
Десктоп изображение "Redmond" Login Screen
Десктоп изображение "Cupertino" Login Screen

Важно: Подредбата на клавиатурата се определя по време на инсталирането на Ubuntu. Ако използвате изображенията за клониране, немската клавиатура е (DE). В противен случай това е клавиатурата, на която сте инсталирали (L)Ubuntu. За да промените подредбата на клавиатурата, трябва да отворите терминал (натиснете едновременно Ctrl/CTL + Alt + T) и въведете sudo nano /etc/default/keyboard (натиснете Enter), след което променете клавиатурната подредба по ваш избор (EN за английски, FR за френски, ES за испански и т.н.). ), ако е необходимо, вмъкнете специфичните за страната подредби на следващия ред между кавичките (например CH за Швейцария), след което запишете (Ctrl/CTL + Alt + O (Enter), Ctrl/CTL + Alt + X). Това НЕ променя клавиатурната подредба, която е инсталирана. Това става чрез настройките или символа на клавиатурата в горната лента (MATE) или в долната (LXDE).

Десктоп MATE или LXDE

На Labdoo компютрите са инсталирани предварително 2 работни плота - MATE и LXDE.

 Der Десктопът MATE е препоръчителният, но той има и по-високи хардуерни изисквания от LXDE. Затова при необходимост можете да преминете към LXDE.
 LXDE има по-ниски хардуерни изисквания и затова работи бързо дори и на по-стари компютри.

Компютърът запаметява кой потребител, какъв десктоп е използвал последно. Ако искате да смените работния плот, трябва да направите това при регистрацията.

За да промените паролата → отидете в системни настройки → потребителски акаунти → отключване → щракнете върху парола "labdoo" → щракнете върху паролата, променете я, щракнете върху labdoo User (Потребител) → изберете default (по подразбиране) ←→ administrator (администратор), в зависимост от това какви права са необходими.

Стартиране на програми

Най-добре е да стартирате някоя от програмите за обучение/игри. Налични са учебни и развлекателни. Ето как да ги стартирате:

В LXDE щракнете върху иконата на Ubuntu в долния ляв ъгъл; в MATE щракнете в горния ляв ъгъл → "Образование" или "Игра" → щракнете върху програмата.

В папката "/Public" (публично) ще намерите полезни ръководства, нелицензирани наръчници (OER), офлайн уикита, електронни книги и др.

На работния плот ще намерите папка, наречена "Videos" "Видеоклипове". Щракнете върху нея и ще намерите видеоклипове, които показват, как се работи с лаптопа Labdoo.

Език, регионални формати и настройки на клавиатурата

Понякога се налага да инсталирате или да промените един или повече езици.

Щракнете върху Preferences (Предпочитания) → Language Support (Езикова поддръжка). Ако се появи съобщението "Language support not completely installed" (Езиковата поддръжка не е напълно инсталирана), потвърдете с Yes/ Ja (Да/Да) и инсталирайте (необходима ви е интернет връзка).

В следващия прозорец щракнете върху Install/Remove (Инсталиране/отстраняване на езици) → изберете езика/езиците, от които се нуждаете→ Apply (Приложи) → Приложи за цялата система.

Новите езици се появяват в списък: Lubuntu използва езиците отгоре надолу, т.е. ако дума на първия език не е преведена, следва език 2 и т.н. до английски.

Намерете новия език, щракнете върху него, задръжте натиснат левия бутон на мишката и го плъзнете до горната позиция, освободете бутона на мишката → щракнете върху Apply System-wide (Приложи за цялата система). Новият език се появява след излизане от системата или рестартиране.

Регионални формати

Възможно е също така да зададете регионални формати за числа, валута, дата и др. За да направите това, щракнете върху раздела „Regional formats“ ("Регионални формати") и изберете избраната от вас държава в списъка → Прилагане на системно ниво.

Настройки на клавиатурата

Щракнете с десния бутон на мишката в лентата на задачите върху символа "DE" (или US и т.н.) или върху символа на знамето → Настройки на клавиатурната подредба → Махнете отметката "Запазване на системната подредба", ако все още е зададено → + Добавяне → Добавяне на ново клавиатурно подреждане.

+Add → Добавяне на нова клавиатурна подредба
-Remove → Премахване на клавиатурна подредба
↑up → Преместване на клавиатурния запис нагоре
↓down → Преместване на клавишната комбинация надолу

Могат да бъдат избрани максимум 4 клавиатурни подредби.

Ръководства, видеоуроци

Ръководства, видеоуроци, офлайн уикита и много други се намират в папката /home/labdoo/Public/. Иконата "videos" (видеоклипове) на работния плот ви отвежда директно в папката с видеоуроците. Видеоклиповете може да се гледат във Firefox или с плейър (ако е необходимо, увеличете изгледа +/-).

Инсталиране на кодеци за мултимедия, филми и DVD

На десктопа ще намерите скрипта installscript-codecs.sh. Моля, стартирайте този скрипт само ако сте сигурни, че законите и разпоредбите в страната, в която използвате компютъра, го позволяват. Патентите и защитата на авторските права функционират по различен начин в зависимост от страната. Моля, потърсете правен съвет, ако не сте сигурни дали във вашата страна има законови ограничения за медийни формати (кодеци).

Без да стартирате този скрипт, няма да можете да гледате определени мултимедийни файлове, видеоклипове или DVD дискове. Този скрипт инсталира допълнителен софтуер и кодеци за мултимедийни приложения. Моля, използвайте този скрипт само ако не противоречи със законовите изисквания. Компютърът трябва да е свързан с интернет. Като алтернатива можете да закупите мултимедиен софтуер, например ONEPLAY DVD Player (https://wiki.ubuntuusers.de/ONEPLAY_DVD_Player/или LinDVD (https://wiki.ubuntuusers.de/LinDVD/).

Допълнителна информация по тази тема можете да намерите на адрес https://wiki.ubuntuusers.de/Codecs/.

Програми за слепи или слабовиждащи потребители

На работния плот има икона Magnifier (Lupe, Лупа), щракнете върху нея, за да отворите лупа, която може да се движи с мишката. Иконата за лупата се появява и в панела. Щракването с десния бутон на мишката върху нея, за да отвори опции за настройки.

Други програми за потребители с увреждания са:

Приложение Описание Име Изображение на екрана
Orca Екранен четец, за стартирате и изключване на Orca трябва да натиснете едновременно клавишите Alt + Super/Windows + o, За да конфигурирате, отворете Терминал (като потребител labdoo, натиснете едновременно Ctl/Ctrl + Alt + t), след това въведете orca -s и натиснете (Enter). Orca
pico2wave За да включите или изключите pico2wave, натиснете едновременно клавишите Alt + Super/Windows + p. Маркирайте текста, след което натиснете гореспоменатата клавишна комбинация, текстът се чете на глас. Маркираният текст не трябва да е прекалено дълъг, в противен случай ще се прекрати със съобщение за грешка. pico2wave


Други достъпни програми и специални решения за слепи хора са описани тук https://www.labdoo.org/de/content/programme-f%C3%BCr-behinderte-anwender-barrierefrei.

Регулиране силата на звука

В панела има икона за регулиране на силата на звука. Щракването върху нея и се отваря малък прозорец (mute = заглушаване на звука; плъзгач за по-силно/тихо). Има обаче много повече опции за настройка, до които може да се достигне чрез друга програма:

Приложение Описание Име Изображение на екрана
alsamixer Програмата alsamixer е инструмент за достъп до всички налични опции за настройка на звуковата карта. Често става въпрос само за каналите, до които няма пряк достъп с миксерите на интерфейса X, се деактивират или намаляват. С помощта на Alsamixer можете бързо да намерите проблемния контролер и да го активирате. Отворете терминала (натиснете едновременно Ctl/Ctrl + Alt + t), въведете alsamixer и натиснете (Enter). Използвайте клавишите със стрелки ← → за управление на отделните високоговорители, микрофони и т.н., използвайте клавишите със стрелки ↑ ↓ за увеличаване/намаляване на силата на звука. alsamixer

Настройки за принтер, CUPSS

Принтерът се добавя в System Tools → Printers → + Add a printer. Повечето принтери, свързани директно към компютъра или локалната мрежа, се откриват и конфигурират автоматично. Още съвети на https://wiki.ubuntuusers.de/Drucker/

Освен това, за по-високи изисквания има Cups (Common Unix Printing System), професионално решение за печатане в системите Linux. CUPS ви позволява да използвате множество принтери, да управлявате услугите за печат и да ги споделяте в мрежата. CUPS има интегриран уеб сървър. Той може да се използва за инсталиране и управление на принтери. Извикайте го в уеб браузъра: http://localhost:631
Само потребителският профил labdoo може да прави това. Ако принтерът е свързан локално към даден компютър, той може да бъде споделен с други компютри в мрежата.

Помощна функция F1
При натискане на F1 или Help в менюто, повечето програми показват инструкции за съответната програма.

Нулиране на потребителският профил студент

Ученикът трябва да влезе в системата като гост или потребител student, а не като потребител labdoo (запазено за учители, ръководители и т.н.). Дори и тогава понякога може да се случи менютата или иконите да бъдат случайно изтрити от ученика. Всичко това може да бъде възстановено, но понякога липсва ноу-хау, как да се направи това. Затова на работния плот на потребителя labdoo има скрипт restore_user_student.sh (щракнете два пъти, за да стартирате скрипта).
Но бъдете внимателни: този скрипт връща всичко(!) в изходно полужение, т.е. всички създадени файлове ще бъдат изтрити. Затова не забравяйте да направите копие на данните! Понякога обаче е целесъобразно компютъра да се на началните настройки, ако ще го ползва някой друг.


Влизане като администратор labdoo

labdoo: е администратор (admin, "super-user")! Това означава, че потребителят labdoo има всички права, напр. за актуализации, преинсталиране на софтуер и учебно съдържание и др. Но той може също така случайно и без достатъчен опит с ИТ и Linux да промени лаптопа по такъв начин, че той да не се стартира и да не може да се използва повече. А ако компютърът е така "унищожен" и следващите хъбове/помощници на labdoo са далеч за преинсталация или ремонт, това е истински проблем. Затова се регистрирайте като labdoo само ако имате достатъчно опит с администрирането на компютри. В противен случай е по-добре да използвате потребителския профил student, който не е администраторски, но също може да използва всички програми и може по-трудно да развали компютъра.
Паролата за влизане в системата е labdoo (до Ubuntu 18.04 LTS включително, до около пролетта на 2020 г.), а от Ubuntu 20.04 LTS еф. (около лятото на 2020 г.) labdooadmin. Тя обаче трябва да бъде променена веднага, когато училището/проектът стартира компютъра за първи път, защото потребителят labdoo има администраторски права и само учителите/ръководителите и опитните потребители трябва да имат достъп като администратори!

Екипът на Labdoo Ви пожелава много забавление с игрите и четенето с приятели!

Екипът на Labdoo.


Continue reading to the next page:
Образователен софтуер


Go back to read the previous page:
Защо Labdoo използва Linux